Külföldről támadják a Mandinert, amióta feltártuk, hogy halálra vertek egy kényszersorozott magyar állampolgárt az ukrán toborzók

Az informatikai támadás elhárításán kollégáink folyamatosan dolgoznak.

Egy új kutatás szerint az arab tavasz óta romlott az egyiptomi nők helyzete, akik mindennapos zaklatásnak vannak kitéve.
Kairó a világ legveszélyesebb nagyvárosa a nők számára – adja hírül a France 24 egy nemrég közzétett kutatás eredményeit ismertetve. A 2011-es egyiptomi forradalom során a Tahrir téren elkövetett szexuális zaklatások híre az egész világot bejárta, a Thomson Reuters Foundation felmérése szerint azonban a helyzet azóta tovább romlott.
Szakértők szerint a kairói nők mindennapos zaklatásnak vannak kitéve. A magas munkanélküliség miatt kevesebb nő képes anyagilag függetlenné válni, ezzel egyidőben nő a frusztrált, munkát nem találó fiatal férfiak számára, a rossz gazdasági helyzet pedig az egészségügyi rendszer színvonalának csökkenéséhez vezetett. „A városban minden nehézséget jelent a nők számára. Ha csupán végigsétálnak az utcán, verbális vagy fizikai zaklatásnak vannak kitéve” – véli Sharira Amin egyiptomi újságíró és nőjogi aktivista. Egy egyiptomi szervezet 2008-as kutatása szerint az egyiptomi nők 83 százalékát érte már szexuális zaklatás, és a férfiak 62 százaléka ismerte el, hogy zaklatott már nőket.
Naglaa el-Adly, a Nemzeti Tanács a Nőkért nevű független kormányzati testület tagja szerint ugyanakkor javult az egyiptomi nők helyzete, és rámutat arra, hogy Abdel-Fattáh esz-Szíszu elnök 2017-et az egyiptomi nők évévé nyilvánította. A zaklatással kapcsolatos közvélekedések azonban nagyon megnehezítik a nők életét: egyesek úgy tartják, hogy egy nő már azzal kihívóan viselkedik, ha közterületen elneveti magát. A fent látható, három évvel ezelőtt készült videóban egyiptomi fiúk fejtik ki a nők zaklatásával kapcsolatos véleményüket. A megszólaltatottak úgy vélik, hogy a legtöbbször a túl rövid ruhákat viselő, kihívóan viselkedő nők hibája, ha zaklatják őket, azok a nők pedig, akik hidzsábot viselnek és mindennap imádkoznak, nincsenek veszélyben.
A Thomson Reuters Foundation felmérése több szempont alapján vizsgálta a nők helyzetét. Annak, hogy egy nő nemi erőszakot szenved el, Delhiben és Sao Paulóban van a legnagyobb esélye, ezen a területen Kairó harmadik helyre „szorul”, az egyiptomi főváros ugyanakkor a kulturális viselkedésmódok (így a női körülmetélés, a kényszerházasságok, a lánycsecsemők meggyilkolása) terén a világ legrosszabb metropoliszának, a gazdasági lehetőségek (oktatás, tulajdonjogok) terén pedig Kinshasa után a második legrosszabb nagyvárosnak minősül.
Egy 2015-ös kutatás szerint nagyjából tízből kilenc egyiptomi nő szenved el részleges vagy teljes körülmetélést, dacára annak, hogy ezt 2008-ban betiltották. A lányok 17 százalékát házasítják ki 18 éves koruk előtt. A tizenöt éven felüli nők hatvanöt százaléka tud írni-olvasni.